Screenshot: hrti.hrt.hr
Baranjska čistoća ovih je dana putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurala sufinanciranje modernizacije sortirnice te realizacije proširenja kapaciteta postrojenja. Unapređenje tehnologije strojeva poput sortirne linije te automatske preše s balirkom koji se koriste u radu sortirnice omogućit će postizanje većeg stupnja prostorno-radne funkcionalnosti i poboljšanje radnih uvjeta.
Podsjetimo, sortirnica za korisni otpad Baranjske čistoće, koja se nalazi na prostoru belomanastirskog odlagališta uz reciklažno dvorište, jedinstveno je postrojenje na našem području pušteno u rad prije više od tri godine.
Jednako tako, u Baranjskoj čistoći već dulje vrijeme pokušavamo mnogobrojnim projektima potaknuti korisnike na odvojenu predaju otpada kako bi se smanjila količina miješanog komunalnog otpada koji nastaje, smanjio udio biootpada u miješanom komunalnom otpadu te ispunila obveza Republike Hrvatske da osigura odvojeno sakupljanje i recikliranje. Između ostalih projekata, izdvojimo ‘Okolišni poticaj’ koji predstavlja poticajnu naknadu za odlaganje papira, kartona, plastike, stakla i metala na reciklažnim dvorištima kojima tvrtka upravlja. Također, od početka 2021. godine, korisnicima je putem projekta ‘Biootpad’ omogućena zasebna predaja vrtnog i zelenog otpada koji se besplatno prikuplja s kućnog praga u specijaliziranim kodiranim vrećama, a u tijeku je i podjela novih posuda smeđe boje koje služe prikupljanju isključivo biorazgradivog komunalnog otpada kao što su hrana i kuhinjski otpad iz kućanstava.
Recikliranje, ponovna upotreba i smanjenje ukupnih količina otpada započinju odvajanjem, a uz trenutne i buduće projekte te uz uspostavu reciklažnih dvorišta, proširenje sortirnice i projekt buduće kompostane, u Baranjskoj čistoći korak po korak idemo prema konceptu ‘zero waste’ i resursno učinkovitom društvu.
Nadalje, Baranjska čistoća trenutno je jedini upravitelj reciklažnih dvorišta na području Osječko – baranjske županije koji djeluje u skladu s odredbama Zakona o gospodarenju otpadom te preuzima otpad od proizvoda za koji je propisano plaćanje povratne naknade, isplaćuje iznos povratne naknade donosiocu toga otpada i predaje taj otpad osobi koju je odredio Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Otkupna mjesta Baranjske čistoće jedinstvena su i na širem području jer omogućuju svim zainteresiranima predaju ambalaže u količinama koje nisu ograničene.
Iz svih navedenih razloga, u 2022. godini je količina otpada po stanovniku na području djelovanja Baranjske čistoće iznosila 167 kilograma, što je više nego dvostruko manje od državnog prosjeka od 415 kilograma po stanovniku. Ujedno, prema preliminarnim podacima za 2023. godinu, količina otpada će na našem području nastaviti s kontinuiranim padom te se očekuje prikupljanje približno 4 tisuće tona miješanog komunalnog otpada što predstavlja oko 129 kilograma po stanovniku.
Zahvaljujući predstavljenim projektima i poslovima te posljedičnim pozitivnim rezultatima, kao i društveno odgovornom poslovanju, Baranjska čistoća trenutno se nalazi u zadovoljavajućoj financijskoj situaciji koja se poboljšava iz godine u godinu.
Kao takva, Baranjska čistoća prepoznata je kao pouzdan i siguran partner te trenutno, zajedno s Baranjskom razvojnom agencijom Grada Belog Manastira, sudjeluje u pripremi projekta koji predviđa, između ostalog, daljnji razvoj zelene infrastrukture na području Belog Manastira te izgradnju posjetiteljsko – edukacijskog centra za teme zaštite okoliša.