Zavod za zaštitu okoliša i prirode pri Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, u svibnju je objavio preliminarne podatke o stopama odvojeno prikupljenog komunalnog otpada u okviru javne usluge po jedinicama lokalne samouprave za prošlu, 2021. godinu. Uz navedene podatke, objavljeni su i podaci o masi prikupljenog miješanog komunalnog otpada koja prekoračuje graničnu količinu miješanog komunalnog otpada zasebno za svaku jedinicu lokalne samouprave u svrhu izračuna poticajne naknade za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada, odnosno kazni jedinicama lokalne samouprave. Podsjetimo, za 2020. godinu, baranjske jedinice lokalne samouprave su Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost isplatile poticajne naknade u iznosu od gotovo 400 tisuća kuna, dok projekcije za 2021. godinu rastu čak do oko 520 tisuća kuna.
Iz navedenih razloga, u Baranjskoj čistoći već dulje vrijeme pokušavamo mnogobrojnim projektima potaknuti korisnike na odvojenu predaju otpada kako bi se smanjila količina miješanog komunalnog otpada koji nastaje, smanjio udio biootpada u proizvedenom miješanom komunalnom otpadu te ispunila obveza Republike Hrvatske da osigura odvojeno sakupljanje i recikliranje. Između ostalih projekata, izdvojimo ‘Okolišni poticaj’ koji predstavlja poticajnu naknadu za odlaganje papira, kartona, plastike, stakla i metala na reciklažnim dvorištima kojima tvrtka upravlja. Također, od početka 2021. godine, korisnicima je putem projekta ‘Biootpad’ omogućena zasebna predaja vrtnog i zelenog otpada koji se besplatno prikuplja s kućnog praga u specijaliziranim kodiranim vrećama, a u tijeku je i podjela novih posuda smeđe boje koje služe prikupljanju isključivo biorazgradivog komunalnog otpada kao što su hrana i kuhinjski otpad iz kućanstava.
Najnovija odluka Baranjske čistoće vezana uz poticanje na ekološku osviještenost odnosi se na dobavljače, odnosno poslovne partnere kojima će se svaka buduća suradnja uvjetovati dokazivanjem provođenja zakonske obveze razvrstavanja. Točnije, u svakom postupku nabave propisana će biti obveza prilaganja potvrde o provođenju razvrstavanja otpada čiji će izostanak predstavljati eliminaciju iz postupka. Ovaj inovativan model predstavljen je i Grupaciji održavanja čistoće pri Hrvatskoj gospodarskoj komori te je izražena podrška i mogućnost njegove implementacije u sustave bodovanja svih javnih natječaja.
Sve u svemu, recikliranje, ponovna upotreba i smanjenje ukupnih količina otpada započinju odvajanjem, a uz trenutne i buduće projekte te uz uspostavu reciklažnih dvorišta, sortirnice i kompostane, u Baranjskoj čistoći vjerujemo kako i novi model za poslovne suradnje predstavlja važan korak prema konceptu ‘zero waste’ i resursno učinkovitom društvu. ‘Zero waste’ ne znači da kao društvo više ne proizvodimo otpad jer to nažalost nije moguće, već da naučimo odgovorno upravljati resursima jer jedino tako možemo povećati recikliranje i ponovnu uporabu proizvoda. Drugim riječima, neka nam svima zajedno cilj bude spriječiti nastanak otpada u začetku kako o upravljanju otpadom ne bismo ni trebali razmišljati.